minichlebik

Pečenie chleba pre nás, rodičov fenylketonurikov je už rutina. Ako keď vojdete do obchodu, vezmete chlieb a zaplatíte ho. My sa načiahneme za múkou a ostatnými prísadami a jednoducho ho upečieme.

Je veľa receptov na NB chlieb. Môže sa stať, že každá z nás má inú postupnosť, iný tvar formy na pečenie, či doma práve inú múku. U mňa v kuchyni je veľakrát improvizácia na prvom mieste.

Moje začiatky pečenia NB chleba boli naozaj zlé. V stave zúfalstva som mohla tým tvrdým čudom niekomu aj hlavu rozbiť. Dnes sa už nebojím kombinovať rôzne chute a pečenie NB chlebíka je dnes pre mňa hračka.

Najdôležitejšie suroviny, ktoré vždy musím mať doma, sú: NB múka, suché droždie, soľ, olej, forma na pečenie. S kombináciou týchto surovín Vám vyjde niečo ako chlieb, ale aby to malo tie správne grády, je potrebné pridať ešte pár surovín.

Po niekoľkých pokusoch pečenia viem dnes s istotou povedať, že guarová guma alebo xantánová guma je veľmi dobrý pomocník pri pečení. Chlieb je pružnejší, drží lepšie tvar, nie je sypký, je skrátka lepší a trvanlivejší. O rozdieloch a vlastnostiach guarovej gumy a xantanovej gumy napíšem nabudúce.

Tento recept a postup je jednoduchý.

250g NB Damin múka

1,5 čl suchého droždia

Štipka cukru

1,5-2 čl soli

1,5-2 čl guarovej gumy (pozor, pri xantánovej gume je iný pomer)

Rasca

20 g olej

200-220 ml teplej vody

Postup: všetky suché suroviny zmiešame, pridáme olej a vodu a poriadne, ale zároveň jemne miešame, resp. miesime. Toto všetko (naváženie a miešanie) Vám po určitom čase bude trvať menej než 10 minút! Keď sa suroviny spoja, cesto dáme do olejom vymastenej formy (výber a tvar formy je čisto na Vás) a necháme kysnúť, pokým cesto nezväčší svoj objem, aspoň dvojnásobne.

Pečieme 30 minút na 200 °C. Hneď po vybratí z rúry chlieb postriekam s rozprašovačom a zabalím do čistej utierky a zvyčajne výsledok práce moja „fenylka“ ochutná až ráno.

Tip: do cesta pri spomínanom experimentovaní môžete pridať aj surový zemiak alebo mrkvu, osmaženú cibuľku, olivy, sušené paradajky , či rôzne bylinky.

Autor článku: Martina Pavelková

SHARE THIS POST

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*